Sosyal medyada onları yakalamanız için sadece 8 saniyeniz var!

“Z kuşağına kadar pazarlama dünyasında saniyeler hiç bu kadar değerli olmamıştı. Bu kuşakla iletişimdeki en büyük güç görsel dünya olsa da onların filtresinden geçmek için markaların sadece 8 saniyeleri var. Hatta video yüklenmesini beklemek için bile sabırları yok, 1 saniye içinde vazgeçebilirler ve 5 saniye içinde o videodan çıkabilirler. Bu da demek oluyor ki; marka tercihleri henüz kesinleşmeyen, ekonominin ve dijitalin süper gücü olan Z kuşağının yaşam boyu değerini yakalayabilmek için markaların bu kuşağın davranış kodlarını iyi analiz etmesi gerekiyor.”

  • Z kuşağının yüzde 66’sı markalarla sosyal medya aracılığı ile etkileşime geçtiğini ve yüzde 78’si de yeni markaları sosyal medyadan keşfettiğini belirtiyor.
  • Z kuşağının listesine girebilmek için markalar sadece saniyelerle değil aynı zamanda dikkat çekici, özgün, kaliteli, yaratıcı içerikler üretebilmek için de yarışıyorlar. Çünkü bu kuşağın yüzde 82’si markaların eğlenceli ve mutluluk dolu videolar yapması gerektiğini düşünürken aynı zamanda videoların bilgilendirici olmasını istiyor.

Z Kuşağının sosyal medyası

Her beş gençten biri, sosyal medyadan vazgeçmeleri için 1 milyon dolardan fazla para teklif edilmesi gerektiğini söylüyor”

  • Z kuşağı diğer tüm kuşaklara oranla sosyal medyada daha fazla vakit geçiriyor. Kadınlar 3 saat 14 saniye, erkekler 2 saat 39 saniyesini sosyal medyada geçiriyor.
  • Tüm dünyadaki Z kuşağının yüzde 66’sı için sosyal medya hayatlarının vazgeçilmez bir parçası; yüzde 65’i geçtiğimiz yıla göre daha fazla sosyal medyayı kullandığını söylüyor ve yüzde 45’i de önümüzdeki yıllarda sosyal medya kullanımının artacağını öngörüyor.
  • Z kuşağı için “video”, dünyaya açılan kapının anahtarı diyebiliriz. Z kuşağı, Y kuşağına göre 2 kat daha fazla akıllı telefonlarından video içerik izliyor. Z kuşağının yüzde 43’ü son trendleri video aracılığı ile keşfediyor, yüzde 44’ü günü geçirmelerine yardımcı olmak için video kullanıyor, yüzde 25’i ise sosyal, kültürel ve etik hareketleri yansıtan video içerikler bekliyor.
  • Z kuşağının ilgi ve aktivite listesinin eğlence odaklı olduğu göYüzde 69u müzik, yüzde 61film/sinema, yüzde 58’i yiyecek-içecek, yüzde 54’ü oyun, yüzde 53’ü teknoloji ile ilgileniyor. Z kuşağının yüzde 94’ü herhangi bir cihazdan oyun oynuyor. Z kuşağı, direkt oyun sektörünün içine doğduğu için oyun alanında en aktif kuşak olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak: www.marketingturkiye.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.