TechCrunch tarafından bildirildiği üzere Instagram, anasayfa akış ekranının yeni tam ekran varyasyonunun ilk testini başlattı ve bu da IG içeriğinin en son kullanım trendlerine dayanarak TikTok’a daha çok benzemesini sağlıyor.

Güncellenmiş kullanıcı arayüzü mart ayında test edilirken Alessandro Paluzzi’nin bir örneği yayınlaması ile gösterildi.

Ki bu bir çok anlam barındırıyor..  Instagram, formatın popülaritesi göz önüne alındığında içerik akışını reels etrafında hizalamak için çalıştığını söyledi. Geçen hafta Meta, reels’lerin insanların Instagram’da harcadığı zamanın %20’sinden fazlasını oluşturduğunu belirtti.

Bu nedenle, Instagram’ın şuan olan düzenine bakılarak aynı yönde daha fazla ilerlemesi hiç de kolay değil gibi görünüyor. Yeni düzen artık şart  – TechCrunch, Hikayelerin bu yeni düzende ekranın en üstünde kalacağını ve Hikayeler çubuğunun hala uygulamanın üst kısmında konumlandırılacağını belirtiyor.

Ama sonunda, bu da değişecek.

Yeni özellikte hikayeler tam ekran görüntüleme biçimine entegre edilmiş ve gönderilerinin alt kısmında olacak, kullanıcının içeriğin geri kalanını görmek için sola kaydırmasını isteyen bir çerçeve göstergesi alanı var.

Bu yenilik tüm Instagram içeriğini güncellenmiş olmak ile birlikte ekran düzenine yeni bir boyut getirecek ve tüm IG içeriğini tek bir akışta yakalamayı kolaylaştıracak.

Instagram’ın hikayeler reklamlarından para kazanması ve hikayeler arasında geçiş yaparken tam ekran promosyonlar göstermesi dijital pazarlama için iyi bir hamle gibi gözüküyor.

Muhtemelen Instagram’ın henüz her şeyi bir araya getirmek istememesinin nedeni bu gibi duruyor,  ancak para kazanma araçlarını geliştirirken, tüm Instagram içeriğinin tam ekran, kaydırılabilir statik gönderiler akışı ve reelsler aracılığıyla aynı işlevi göreceğine bakılırsa işlerin bu yöne gittiğine bahse girebilirsiniz. Post’lar, reels’ler, hikayeler hepsi bir arada.

Henüz hayata geçmedi, ama geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.