Apple Inc , teknoloji devi bu hafta üçüncü kez bulut hizmetlerinde kesintilerle dolu olan perşembe günü erken saatlerde gelen şikayetlerin ardından iMessage hizmetinde kesintilere neden olan sorunları çözdüğünü açıkladı.

iMessage kesintilerinden şikayet eden kullanıcı raporları, 16:20 ET’den kısa bir süre sonra yükselmeye başlayan şikayetler 1.100’ü aştı. Apple , bu haftanın başlarında, bu ve mobil App Store ve müzik akışı hizmeti gibi hizmetleri devre dışı bırakan benzer kesintilerleydi. Şirket, son kesintilerin nedenleriyle ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Bloomberg News’e göre Apple’ın evden çalışan kurumsal personeli ve perakende çalışanları da Pazartesi günü alan adı sistemi ( DNS ) sorunları nedeniyle teknik sorunlarla karşılaştı.

Geçen yıl bir dizi olayda, bilgisayarların web sitesi adreslerini doğru sunucuyla eşleştirmesini sağlayan bir internet adres defteri olan DNS ile ilgili sorunlar, Facebook ve Instagram dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında yaygın kesintilere neden oldu ve havayollarının ve bankaların web sitelerini çökertti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.