Şirketler hedef kitlelerine ulaşmak, yeni müşteriler kazanmak ve satışları artırmak için anahtar kelimelerini manuel olarak güncellemeye ve optimize etmeye ihtiyaç duyar. Fakat bu büyük bir zaman ve kaynak harcamasına neden olabilir. Sonsuz seçeneğin içerisinde kaybolan tüketici en doğru sonuca ulaşmak için birçok farklı anahtar kelime kullanıyor. Bazı şirketler yıllardır manuel anahtar kelime girişine farklı yaklaşımlar uyguluyor. Bu yaklaşımlardan biri şöyle:

Müşterilerin taleplerine anlık cevap vermek ve aramalarda daha fazla görünür olmak ciddi bir iş yükünü ve maliyeti beraberinde getiriyor. Bu, şirketleri veriye ve otomasyona dayalı pazarlama stratejileri üzerinden yeni teknolojilerden faydalanmaya yöneltti.

Özellikle yarışın kızıştığı rastgele alışveriş aramalarında “geniş eşleme” işletmeleri zamandan kazandıran oldukça basit bir çözüm. Sistem, kullanıcı profilini dikkate alarak bir anahtar kelime üzerinden reklamlarınızın alakalı tüm aramalarda görünmesini sağlıyor.

Örneğin müşteri “telefon” anahtar kelimesi arattığında sistem otomatik olarak reklamınızın bu kelimeye benzeyen ya da bu kelimeyi içeren “telefon aksesuarları” gibi türevleriyle yapılan benzer aramalarda görünürlük sağlıyor. Bu da müşterilerinin karar verme sürecini basitleştirerek, onlara vakit kazandırıyor.

SEM Digital Marketing Executive Taylan Gök, geniş eşlemeden aldıkları ilk sonuçları “ilham verici” olarak nitelendirerek, şöyle devam ediyor: “Geniş eşleme kullanımıyla birlikte Google’ın sunduğu çözümlerle bu dönüşüm yolculuğunda kısa zamanda beklediğimiz sonuçları elde etmeye başladık.” Gök, geniş eşleme sayesinde dönüşüm oranlarında 3,5 kat, reklam harcamalarından elde edilen gelirlerde ise 2.5 katın üzerinde ciddi bir artış elde ettiklerini belirtiyor.Öte yandan, tıklama başı maliyetlerde yüzde 44 düşüş yakaladıklarını, dönüşüm maliyetlerini ise yüzde 85 oranında düşürdüklerinin altını çiziyor.

Bu yöntemle hem tasarruf yapmak hem de efektif yeni bir teknolojiyle kafası karışık müşterilere ulaşmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.